Afrika je rozmanitá a člověk tam zažije na cestách spoustu dobrodružství… Já jsem se vydala do africké Tanzánie na Zanzibar a tam si člověk opravdu uvědomí, jak se my tady v ČR máme opravdu jak králové, a že naše zdravotnictví je prostě přepychové a skvělé (jen trochu víc té přirozené lidskosti, trpělivosti a pochopení nám tu schází)…
Zanzibar je nádherný! Překrásný tyrkysový oceán, nádherné východy a západy slunce, všude čerstvě utržené ovoce za pár kaček, ale jeho obyvatelé se tam dobře nemají (z našeho evropského pohledu). Průměrná mzda je tam 1 dolar na den, vzdělávání pokulhává a zdravotnictví, no… pojďte se na to podívat…
Takto vypadá místnost, kde probíhají prenatální poradny pro těhotné…
Místní „lékárna“ na klinice.
Takto vypadá sterilizační místnost…
Na klinice jsem zjišťovala, jak probíhají poradny v těhotenství, porody a kontroly po porodu a péče o miminka. A také mě zajímalo, jakou ženy používají „antikoncepci“.
V těhotenství ženy dochází na místní kliniku a nebo dochází porodní asistentka k nim domů. Ultrazvuk tam nemají, tedy vše řeší „postaru“ pohmatem a poslechem. U porodu nejsou muži lékaři, ale u porodu asistují pouze porodní asistentky nebo (velmi výjimečně) ženy lékařky. Prvorodičky, nebo když se rodí vícerčata, tak se rodí převážně na klinice. Zdravé vícerodičky (pokud první porod byl v pořádku) rodí většinou doma za pomoci porodní asistentky. U porodu je však vždy rodící žena pouze s porodní asistentkou. Nikdo jiný k porodu nemá přístup.
V „porodní místnosti“ na klinice mají jen lehátko (nepolohovatelné) a velmi malý prostor (místnost má cca 6 metrů čtverečních) – do této místnosti však ženy chodí až na 2 dobu porodní, do té doby se mohou volně pohybovat venku, nebo ve vedlejší prenatální místnosti. Po porodu jde maminka s miminkem domů (v případě komplikací je odvezena do nemocnice v hlavním městě). V šestinedělí dochází za maminkami porodní asistentky domů a v případě potřeby si je pozvou na prohlídku na kliniku.
Zde je obrázek s „manuálem“ pro porodní asistentky ohledně péče o miminko:
Místní porodní asistentky mají často jen základní zdravotnické vzdělání a vše se učí praxí od starších porodních asistentek. Je jich tam však nedostatek a jedna porodní asistentka má na starosti i několik vesnic.
Takto vypadají příbytky ve vesnicích:
Antikoncepci místní ženy řeší tak, že si dělají čaje z kořene Henny, protože má antikoncepční účinky. Ale vzhledem k tomu, že do země proudí i zahraniční lékařská pomoc, tak se sem dováží i injekční antikoncepce, pilulky a kondomy.
Po mojí „stáži“ na zanzibarské klinice jsem dnes o to víc vděčná, že tady v Čechách máme tolik možností… a hlavně, že máme dostupnou zdravotní péči pro všechny… ALE chybí mi tu ve zdravotnictví víc lidskosti a trpělivost, která je zejména v těhotenství a při porodu velmi potřeba.
V Africe jde čas pomalu, lidi se nehoní za kariérou a mají čas na přirozené lidské činnosti – rodinu, komunikaci v komunitě, na výchovu dětí a pomáhání si navzájem při každodenních činnostech… a při při porodech a péči po porodu má porodní asistentka větší možnost ženám věnovat svou pozornost, klid, péči, povzbuzení, empatii…
Je sice hezké, že u nás umíme zachránit i 500g děti, ale bylo by také hezké, aby i přirozené porody byly více přirozené – tedy s klidem, časem, přítmím, minimem rušivých vlivů a hlavně s porodními asistentkami, které svou práci milují a chtějí ženám dávat vždy maximální péči :-)
PS: o celé mojí cestě na Zanzibar jsem napsala článek zde. :-)
http://jindrovka.cz/zanzibar-raj-na-zemi/