Můj příběh...
... proč jsem se stala porodní asistentkou, a co vše mám za sebou.
Bc. Kateřina Jindrová Zítková
- porodní asistentka se zahraničními zkušenostmi
- soukromé předporodní a poporodní kurzy
- realizace edukačního programu pro dospívající na základních školách
- vedení pěveckých kurzů pro těhotné ženy, maminky s miminky a pěvecké lekce pro děti v rámci Školy moderního zpěvu
- těhotenské cvičení ve fitness
Proč jsem se stala porodní asistentkou?
Možná to bude znít jako fráze, ale už odmalička jsem chtěla být porodní asistentkou. Mám dokonce schovanou fotku, kdy mi byl asi rok a už jsem si listovala a prohlížela obrázky v knize O matce a dítěti. Pečovatelské sklony tak ve mně dřímaly odjakživa.
Když se narodil můj o rok a půl mladší bratr, tak jsem ho chtěla chovat a pečovat o něj. Později jsme si domů pořídili kočičku, tak jsem na vlastní oči viděla porod jejích čtyř koťátek, což byl vlastně můj první porod v životě, u kterého jsem byla :-) Postupem času se blížilo rozhodování, kam na střední školu a zdrávka pro mě tak byla jasnou volbou. Na střední škole jsem toho zažila hodně. Přes utrpení, bolest a smrt na interně, chirurgii nebo neurologii, tak ale i krásné chvíle a nezapomenutelné zkušenosti v kojeneckém ústavu a na gynekologicko-porodnickém oddělení. V mých 17 letech jsem viděla opravdový porod lidského tvorečka a to byl tak nádherný zážitek, že mě to stále utvrzovalo v myšlence, že tou porodní bábou prostě budu! Na vysoké škole, kde jsem studovala již vysněný obor jsem prošla celkovou přípravou na budoucí povolání. Sice jsem na rok studium přerušila, kvůli pobytu v USA, kde jsem se věnovala psychomotorickému vývoji dětí a výchově, ale také jsem tam zároveň čerpala zkušenosti a zjišťovala odlišnosti v oblasti porodní asistence. A tomu se věnuji dodnes.
Při mém pobytu v americe jsem se poprvé setkala se slovem Midwife. Je to anglické slovo a v češtině znamená porodní asistentka. Je to složenina „Mid“ a „Wife“ z takzvané Middle English, která byla anglickým nářečím v pozdním 12.-15. století. Midwife se dá doslova přeložit jako „se ženou“, tedy jako žena pomocnice se ženou rodičkou. Jako žena, která je empatická a citlivá, cítím, že pomáhat druhým ženám je mým posláním, tedy tím, v čem v tomto životě mohu být přínosná. Jsem ráda, že tu mohu být a ženám, a vlastně jejich celým rodinám, mohu pomoci, poradit a sdílet tak období kolem porodu, které je zásadním a zlomovým okamžikem v životě každé ženy...
Co mám za sebou?
Vystudovala jsem bakalářský obor Porodní asistentka na Vysoké škole zdravotnické o.p.s. v Praze, před tím jsem studovala Střední zdravotnickou školu v Karlových Varech.
Osobní zkušenosti mám s následujícími nemocnicemi: Karlovarská krajská nemocnice, VFN v Praze – Gynekologicko-porodnická klinika (Apolinář) - zejména praxe na porodním sále, oddělení šestinedělí a novorozeneckém oddělení, Fakultní nemocnice v Motole – Gynekologicko-porodnická část a také dvě pražská mateřská centra.
Po absolvování školy jsem krátce pracovala na porodním sále v ÚPMD v Praze, poté v soukromém zdravotnickém zařízení v Praze, kde jsem pracovala s VIP a anglicky hovořícími klienty, kde jsem mimo jiné měla na starosti zajištění předporodní péče. Poté jsem pracovala v soukromé gynekologické ordinaci v Praze.
Zajímám se o problematiku porodní asistence v jiných státech, především v USA, kde jsem určitou dobu žila a věnovala se psychomotorickému vývoji dětí. Zájem směřuji na oblast prenatální péče, porodů, zvyklostí a odlišností v porodnictví v porovnání s různými státy, zajímám se také o věkové rozmezí rodiček a sociální poměry těhotných žen a matek. Díky pobytu v zahraničí jsem si vytvořila svůj pohled a názor
na prenatální péči a své zkušenosti promítám do vlastní praxe porodní asistentky.
Ve své praxi se zabývám i péčí o dospívající dívky, protože edukace dospívajících ve školách a v rodinách je nedostačující. Bakalářskou práci jsem psala na téma Informovanost dospívajících dívek o těhotenství a mateřství v ČR a v USA, se kterou jsem získala ocenění za nejlepší bakalářskou práci ve studijním oboru: Porodní asistentka v roce 2012.
V rámci Školy moderního zpěvu vedu prenatální pěvecké kurzy, při kterých upevňujeme vztah matky s dítětem skrz hudbu, dále navazují kurzy maminek s miminky a následně pěvecky vedu děti i ve školním věku. Díky mému komplexnímu zaměření zpěv-tanec-divadlo-zdravotnictví vedu děti zdravou cestou k přirozenému rozvoji muzikality, pohybu a přirozenosti při zpěvu.
V roce 2019 jsem se stala certifikovanou fitness trenérkou a ve své trenérské praxi se zaměřuji hlavně na práci se ženami. Vedu skupinové cvičení pro těhotné ve fitness Euforie - Praha 5 a Praha 8, a také se věnuji individuálním tréninkům :-)
Rozhovor se mnou o zpívání v těhotenství v časopise Maminka