Jak přežít/prožít Vánoce v těhotenství?

Vánoce jsou tradičním svátkem, ale máme v dnešní době ještě na paměti pravý význam Vánoc? Nebo je to už jen o nakupování a utrácení? Nemůžeme sice změnit dobu, ve které právě žijeme, ale můžeme ovlivnit, jak budou vypadat právě ty naše Vánoce.

Je možné vůbec Vánoce prožít v pohodě a v klidu místo nervozity a shonu? Sice neexistuje jednoduchý návod, podle kterého bychom se mohli řídit, aby vše proběhlo v pohodě, ale existují prostředky, kterými si můžeme zpříjemnit vánoční atmosféru.

To co nás ovlivňuje jsme my sami, naše rodina, naše hodnoty a představy a prostředí, ve které vánoční čas strávíme.

Jak tedy chcete, aby vaše Vánoce probíhaly?

To, jaké si vytvoříte prostředí vy a lidé, kteří s vámi tento čas tráví, je v podstatě jen o vaší komunikaci, protože každý má trošku odlišné představy, a tak se můžeme cítit často zklamaní. Domluvte se tedy dopředu s rodinou, co by chtěli, co chcete vy, a možná budete i překvapení, co se dozvíte. Vánoce jsou váš společný čas, tak si ho naplánujte a připravte společně.

Co s rodinou můžete plánovat?

Úklid:
Promyslete, kdo, kdy a v jakém rozsahu úklid udělá, aby se to dalo vše zvládnout. Já osobně mám radši vše připravené dopředu, abych se na Vánoce mohla věnovat už těm příjemným činnostem, jako jsou pohádky v televizi, příprava bramborového salátu, blbnutí s mou neteří a synovcem atd…

Finance:
Udělejte si rozpočet, to je velmi důležité… A to jak váš osobní rozpočet, tak rozpočet celé rodiny, kdo, co a kdy zaplatí, abyste měli představu dopředu. A nezapomeňte, že to, co je na Vánocích nejlepší, jsou hlavně chvíle s rodinou, protože ty jsou k nezaplacení, tedy nemusíte vymýšlet nic drahého, často udělá velkou radost i maličkost ;-)

Dekorace:
Naplánujte včas, jak a čím si vyzdobíme byt nebo dům. Co vlastně výzdobou chcete říct? Nemusíte vánoční výzdobou oslňovat lidi okolo (nebo na sociálních sítích). Vyzdobte si prostor tak, ať je vám to příjemné, a ne co je zrovna „trendy“.

Jídlo:
Plánujte a nakupujte včas! Pokud nemáte čas na pečení dvaceti druhů cukroví, tak to prostě nedělejte. Vždy můžete rozvrhnout síly, kdo se o co postará, a to platí i s jídlem! Hlavně se nesnažte vše zvládnout sami, byli byste zbytečně uštvaní a večer už by nemusela zbývat energie na užívání si.

Program:
Dobré je si určit, jak chcete, který den prožít. Tady opět myslete na možné rozdílné představy jednotlivých členů rodiny 😉

Návštěvy:
K vánočním svátkům patří spousta návštěv. Udělejte si tedy jasno v tom, koho rádi uvítáte u vás doma a ke komu se zase naopak vydáte vy. Udělejte si to hlavně tak, jak vy chcete.

Dárky:
Asi největší téma Vánoc. Dávání dárků však není soutěž! Vždy se snažte vycházet z toho, jaké finance na Vánoce máte k dispozici. I ručně vyrobený dárek je nádherný! A velkou radost udělají i společné zážitky. Tedy můžete vzít kamarádku „jen“ na procházku vánočně vyzdobeným městem a u toho si zobat pražené mandle a pít třeba horkou čokoládu, nebo vezměte rodinu do divadla – i toto může být krásný „dárek“ – čas a pozornost, které totiž své rodině a blízkým věnujete, je to nejcennější.  

Přeji vám to krásné plánování a hlavně to nejkrásnější prožití Vánoc! ;-)

Vaše Kateřina

Spojte se se mnou na sociálních sítích :-)

Komentáře