5 tipů jak při porodu předejít nechtěnému úniku stolice

Únik stolice během porodu je jedna z obav, které mají zejména prvorodičky.

„Tlačte, jako na záchodě“ je věta, kterou můžete slyšet od porodních asistentek při porodu. Nemusí se objevit žádná „nehoda“, ale pravdou je, že se to stává. A dobrou zprávou je, že i kdyby se vám „nehoda“ stala, tak si toho ani nevšimnete, protože závěr porodu je dost intenzivní sám o sobě a toto nebudete mít čas řešit.

Pokud však máte z „nehody“ obavy, tak můžete využít následující tipy, které vám mohou pomoci snížit riziko, že vám „nehoda“ u porodu stane.

Pijte dostatek tekutin a jezte hodně vlákniny během těhotenství.

Zvýšení příjmu vlákniny snižuje riziko zácpy během těhotenství. A jak se bude blížit termín porodu, tak budete mít pravidelnou stolici. Ale abyste snížila riziko nafouknutí, tak zvyšujte příjem vlákniny pomalu. Jezte tedy jídlo bohaté na vlákninu, jako např. ovoce, zelenina, obilniny.

Choďte na toaletu kdykoliv potřebujete

Naše tělo je úžasné, protože se umí vyprázdnit, kdykoliv je potřeba. Pokud budete tedy na začátku porodu a budete mít potřebu jít na záchod, tak běžte a nezadržujte to, protože zadržováním může dojít při vypuzovací fázi porodu k „nehodě“.

Během začátku porodu jezte lehká jídla

Když vám začnou doma kontrakce, ale nebudou ještě pravidelné, tak samozřejmě budete mít v průběhu času hlad a je dobré se najíst, protože nevíte, jak dlouho bude ve finále porod trvat. Na začátku porodu je však vhodné jíst lehká a dobře stravitelná jídla, např. polévka, smoothies, proteinové tyčinky…

Dejte si čípek

Pokud se opravdu hodně bojíte „nehody“ při porodu, tak si dejte čípek, který vám pomůže od zácpy a způsobí rychlejší vyprázdnění. Použití čípku však konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Využijte klystýr

Klystýr je běžnou součástí předporodní přípravy v porodnicích a je to způsob, který vám zaručí, že budete mít čistá střeva těsně před porodem dítěte.

Tip navíc:

Nemějte obavy!

Spousta žen má obavy z „nehody“ při porodu a často je znepokojuje právě to, že tomu bude přihlížet partner. Ale zkuste se uvolnit a zbytečně se tímto nestresovat. Je to přirozená věc, nebudete to ani cítit, ani to neuvidíte, a hlavně porod dítěte zastíní všechny tyto „nepříjemné“ pocity hanby.

Ano, „nehoda“ se může stát, ale vy se tím nestresujte! 😉

Spojte se se mnou na sociálních sítích :-)

Komentáře