Proč Midwife? Aneb proč jsem se stala porodní asistentkou

předporodní kurz

Možná to bude znít jako fráze, ale už odmalička jsem chtěla být porodní asistentkou. Mám dokonce schovanou fotku, kdy mi byl asi rok a už jsem si listovala a prohlížela obrázky v knize O matce a dítěti. Pečovatelské sklony tak ve mně dřímaly odjakživa.

Když se narodil můj o rok a půl mladší bratr, tak jsem ho chtěla chovat a pečovat o něj. Později jsme si domů pořídili kočičku, tak jsem na vlastní oči viděla porod jejích čtyř koťátek, což byl vlastně můj první porod v životě, u kterého jsem byla :-) Postupem času se blížilo rozhodování, kam na střední školu a zdrávka pro mě tak byla jasnou volbou. Na střední škole jsem toho zažila hodně. Přes utrpení, bolest a smrt na interně, chirurgii nebo neurologii, tak ale i krásné chvíle a nezapomenutelné zkušenosti v kojeneckém ústavu a na gynekologicko-porodnickém oddělení. V mých 17 letech jsem viděla opravdový porod lidského tvorečka a to byl tak nádherný zážitek, že mě to stále utvrzovalo v myšlence, že tou porodní bábou prostě budu! Na vysoké škole, kde jsem studovala již vysněný obor jsem prošla celkovou přípravou na budoucí povolání. Sice jsem na rok studium přerušila, kvůli pobytu v USA, kde jsem se věnovala psychomotorickému vývoji dětí a výchově, ale také jsem tam zároveň čerpala zkušenosti a zjišťovala odlišnosti v oblasti porodní asistence. A tomu se věnuji dodnes.

Při mém pobytu v americe jsem se poprvé setkala se slovem Midwife. Je to anglické slovo a v češtině znamená porodní asistentka. Je to složenina „Mid“ a „Wife“ z takzvané Middle English, která byla anglickým nářečím v pozdním 12.-15. století. Midwife se dá doslova přeložit jako „se ženou“, tedy jako žena pomocnice se ženou rodičkou. Jako žena, která je empatická a citlivá, cítím, že pomáhat druhým ženám je mým posláním, tedy tím, v čem v tomto životě mohu být přínosná. Jsem ráda, že tu mohu být a ženám, a vlastně jejich celým rodinám, mohu pomoci, poradit a sdílet tak období kolem porodu, které je zásadním a zlomovým okamžikem v životě každé ženy…

Proč tedy Midwife? …myslím, že po tomto článku, je to jasné :-)

Vaše Kateřina

Spojte se se mnou na sociálních sítích :-)

Komentáře