Mýtus 1 – „Zvedat něco těžkého v těhotenství je nebezpečné.“
Zvedání těžké váhy vám sice zvedne na krátkou dobu krevní tlak, ale to samé se vám stane i při stresu, při popoběhnutí na autobus, při zvedání batolete… Samozřejmě nebudeme v těhotenství zvedat těžké váhy, těhotenství není vhodná doba na experimenty a extrémy, ale je dobré si udržet svalovou hmotu. Nezapomeňte, že budete také neustále nosit a zvedat své novorozeně 😉
Mýtus 2 – „Při cvičení byste měla mít puls pod 140/minutu.“
Tento mýtus byl v dřívějších dobách doporučován i lékaři, ale fitness „level“ každé ženy se před otěhotněním liší, tedy „jedno číslo/doporučení pro všechny“ nedává samozřejmě smysl. V dnešní době se doporučuje, aby ženy poslouchaly své tělo a vnímaly „hladinu počínajícího vyčerpání“, a nebo se využívá „test mluvení“. V zásadě to znamená, že pokud cítíte, že už je to na vás moc, a nebo lapáte po dechu, že byste nemohla ani mluvit, tak to je znamení, abyste zvolnila 😉
Mýtus 3 – “V těhotenství můžete pokračovat se stejnými cvičeními, které jste dělala před otěhotněním.”
Tohle je asi nejstrašidelnější mýtus ze všech! Sice je spousta cvičení, se kterými můžete v těhotenství pokračovat a jsou bezpečné i pro dítě, ale už nebudou tolik bezpečné pro váš střed těla a pánevní dno. V těhotenství je potřeba trénovat jinak, abyste se ochránila před problémy, jako je diastáza břišních svalů, nebo problémy s pánevním dnem, které vám můžou způsobovat bolesti nebo nepohodlí po zbytek vašeho života.
Mýtus 4 – Crunches (sedy lehy) jsou bezpečné, než vám začne růst bříško.
Pro dítě sice ano, ale myslíte, že je to bezpečné pro vaše tělo? Určitě ne! Čím více budete cvičit své přímé břišní svaly (6-pack), a jak se vám bude bříško zvětšovat, tím více budete zatěžovat vaší lineu albu (středovou čáru na břiše). Doporučuji tedy nedělat klasické sedy lehy, ale zaměřit se na posilování příčného svalu břišního hned, jakmile se dozvíte, že jste těhotná. Tento sval je totiž v těhotenství i po porodu pro vás mnohem důležitější.
Vždycky říkám, jenom proto, že něco cvičit můžete, tak to neznamená, že byste to cvičit měla.
Doporučení, abyste pokračovala se stejným cvičením, jako před otěhotněním, sice může být myšleno s dobrým úmyslem – tedy, abyste v těhotenství nadále cvičila a měla fyzickou aktivitu. I já na svých lekcích chci, aby ženy pokračovaly s jejich oblíbenými cvičeními, ale cvičení se musí dělat s určitým záměrem, s určitými variantami, aby to bylo v těhotenství bezpečné. Je potřeba dbát na správný postoj, dech, zapojit správně střed těla od bránice až po pánevní dno, protože vaše pohodlí i bezpečnost na tom závisí.
Pokud se rozhodnete cvičit v těhotenství, tak se na mě neváhejte obrátit, i kdyby jen na krátkou konzultaci, abyste věděla, co je pro vás za cvičení vhodné, a čemu se vyvarovat.
Co jste slyšela vy ohledně cvičení v těhotenství za mýty? Napište komentář, a nebo mi pošlete email 😉
Vaše Kateřina